Wełniane ubrania są uniwersalne. Świetnie chronią przed zimnem, ogrzewają nawet gdy jest wilgotno, a do tego bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Jednak, aby służyły nam przez długi czas, musimy je odpowiednio pielęgnować. Zobacz jak.
Ubrania z wełny mają mnóstwo zalet, jedną z nich jest to, że w przeciwieństwie do bawełnianej odzieży, nie pochłaniają obcych zapachów i nie wymagają częstego prania. Warto jednak regularnie wietrzyć je na świeżym powietrzu, dzięki temu dłużej zachowają swoją „świeżość”.
W pralce czy ręcznie?
Mimo regularnego wietrzenia w końcu nadchodzi czas kiedy musimy wyprać nasz ulubiony wełniany płaszcz czy sweter. Ten ostatni podobnie jak, wełniane czapki, szaliki, skarpety czy rękawiczki można wyprać w domu, jednak płaszcze, garnitury czy wełniane koce lepiej oddać do czyszczenia. Zanim zabierzemy się za pranie warto dokładnie przestudiować metkę odzieży, na której znajdziemy szczegółowe informację na temat prania i suszenia. Pamiętajmy, aby wełnianą odzież przed praniem obrócić na lewą stronę i aby nie prać jej z innymi ubraniami, chyba że z innymi wełnianymi ubraniami w podobnym kolorze. Wełny nie należy też moczyć przed praniem. Jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne warto robić to w rękawicach, dzięki temu nie zaciągniemy wełnianych włókien paznokciem czy biżuterią. Przed praniem sprawdźmy temperaturę wody. Nie powinna być ona wyższej niż 30°C. Jeśli woda będzie zbyt ciepła ubranie może się skurczyć. Może się tak stać także gdy narazimy włókna na szybką zmianę temperatury np. gdy wypierzemy je w ciepłej wodzie, a następnie wypłuczemy w zimnej. Podczas pranie wełnę najlepiej delikatne uciskać, nie wolno jej trzeć ani wyżymać. Po wypraniu musimy pamiętać o dokładnym wypłukaniu odzieży. Pozostawienie na niej resztek środka do prania może zniszczyć włókna. Wełnę możemy także prać w pralce. Pamiętajmy wówczas, aby wybrać odpowiedni do tego program, pomijając prania wstępnego i wirowanie. Dodatkowo delikatne wełniane materiały warto przed praniem włożyć do białej poszewki na poduszkę, uchroni je to przed ewentualnym mechanicznym uszkodzeniem przez bęben pralki.
Pralka z certyfikatem Woolmark
Na rynku możemy znaleźć pralki posiadające certyfikat Woolmark. Oznacza on, że w urządzeniach tych można bezpiecznie prać wełniane rzeczy przeznaczone wyłącznie do prania ręcznego. Certyfikat Woolmark Blue oznacza, że po przeprowadzeniu niezależnych testów stwierdzono, iż pranie w urządzeniu jest równie delikatne, jak pranie ręczne, zaś certyfikat Woolmark Green oznacza, że urządzenie zostało opatrzone taką samą gwarancją bezpieczeństwa prania wełnianych tkanin przeznaczonych do prania ręcznego, która przysługuje certyfikatowi Woolmark Blue, ale jednocześnie przoduje na rynku w dziedzinie oszczędzania energii i wody.
W czym prać?
Oprócz sposobu w jak będziemy prać nasze wełniane ubrania ważne jest także wybranie odpowiedniego środka piorącego. Najlepiej sprawdzają się detergenty w płynie przeznaczone do prania wełny. Ich główną zaletą jest to, że mają neutralne pH i działają w niskich temperaturach, a co najważniejsze nie zawierają substancji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na włókno. Jednak nawet jeśli wybierzemy odpowiedni płyn do pranie musimy uważać, aby nie wlać go za dużo, zbyt duża jego ilość może doprowadzić do sfilcowanie się wełny.
Jak suszyć wełnianą odzież?
Mokra wełna łatwo się rozciąga, dlatego już przy wyjmowaniu ubrań z miski czy pralki powinniśmy zachować dużą ostrożność. Najlepiej na początku złożyć ją i lekko wycisnąć, tak aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie ubranie trzeba rozłożyć na grubym ręczniku, po czym zwinąć go luźno w rulon, w celu usunięcia pozostałej wody. W kolejnym kroku ubranie należy ułożyć na płaskiej suszarce, na suchym ręczniku i nadać mu odpowiedni kształt. Pamiętajmy jednak, aby wełnianej odzieży nie rozciągać, nie suszyć w elektrycznej suszarce, na kaloryferze, w słońcu ani na wieszaku czy sznurku.
Prasować czy nie?
Po wysuszeniu wełniane tkaniny możemy wyprasować, musimy jednak przy tej czynności zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze wełnę prasujemy zawsze na lewej stronie, w temperaturze nie wyższej niż 150°C i z dodatkiem pary. Jeśli temperatura prasowania będzie za wysoka wełniany materiał nabiera nieładnego błysku. Jeśli zaś podczas prasowania zabraknie odpowiedniej ilości wilgoci, włókna wełny staną się łamliwe. Przed prasowaniem materiał z wełny należy wygładzić ręką, a następnie położyć na nim suchą ściereczkę z prawdziwego lnu lub bawełny, a na nią wilgotną. Wełnę prasujemy tak długo, aż wilgotny materiał będzie już suchy. Najlepiej prasować odzież przez lekkie przyciskanie żelazka do materiału.
Sposób na niechciane kuleczki i rozciągnięte rękawy
Mimo licznych zalet ubrania z wełny mają pewną wadę. Po jakimś czasie noszenia włókno się mechaci. Niechcianych kuleczek nie powinno się jednak odrywać ani czesać. Najlepiej usunie je golarka do wełny. Bywa także, że długie włoski angory opadają lub zbijają się i plączą. W takiej sytuacji możemy skierować na materiał zimny strumień powietrza z suszarki. Podniesie on opadłe włoski. A jeżeli denerwują nas rozciągnięte końcówki rękawów w wełnianych swetrach wystarczy zanurzyć je w gorącej wodzie, a następnie wysuszyć gorącym powietrzem suszarki.
Przechowywanie
Ważne jest także właściwe przechowywanie wełnianych ubrań. Pamiętajmy, aby do szafy wkładać tylko czystą i suchą odzież. Pot i brud szybko przyciąga mole. Jeśli ubrania będą leżeć w szafie przez dłuższy czas warto owinąć je szczelnie folią. Umieśćmy też w szafir woreczki z lawendą czy drewnem sandałowym, których zapach ochroni naszą odzież przed molami.