środa, 11 września
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Wełna wełnie nie równa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wełna jest wyjątkowym włóknem. Posiada wiele zalet. Jest przyjemna dla naszego ciała, ogrzewa w zimny dzień i chroni przed przegrzaniem w upał. Niestety, aby cieszyć się wszystkimi jej właściwościami musimy wybrać włókno dobrej jakości, najlepiej pozyskane od żywych i zdrowych zwierząt.

Wełnę możemy pozyskać do owiec, kóz, wielbłądów, królików czy lam. Pochodzenie włókna wpływa bezpośrednio na właściwości wykonanych z niego produktów. Jednak niezależnie od jakiego zwierzęcia otrzymamy runo na jego jakość wpływa także metoda jego pozyskiwania.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Wełna żywa – najlepsza jakość

Najszlachetniejszą, a tym samym najlepszą jakościowo, wełną jest wełna żywa. Pozyskuje się ją podczas strzyżenia żywych i zdrowych zwierząt. W idealnych warunkach, strzyżenie odbywa się raz w roku. Dzięki dwunastomiesięcznej przerwie między kolejnymi zabiegami runo może odpowiednio odrosnąć i zregenerować się. Produkty wykonane z tak pozyskanego włókna posiadają wszystkie zalety dobrej wełny. Świetnie chronią przed niską temperaturą, ogrzewają nawet, gdy są wilgotne, a do tego bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Są też miłe dla naszej skóry, nie drapią jej i nie podrażniają. Dodatkowo odzież wykonana z dobrej jakościowo wełny właściwie nie wymaga prasowania i jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów. Naturalna budowa włókien wełny sprawia, że ulegają one do pewnego stopnia samooczyszczaniu.

Martwa wełna już nie taka miła

Wełna wełnie nie równa

Aby cieszyć się wszystkimi jej właściwościami musimy wybrać włókno dobrej jakości, najlepiej pozyskane od żywych i zdrowych zwierząt.

Martwą wełnę, zgodnie z jej nazwą, uzyskuje się z futer nieżywych zwierząt. Zazwyczaj są one chore lub stare. Taka wełna nie posiada takich samych właściwości jak ta uzyskana od zwierząt zdrowych i żywych. Martwa wełna jest matowa i mało elastyczna, ponieważ wraz ze śmiercią zwierzęcia traci swoje wartość. Odzież czy koc wykonany z takiej wełny nie będzie już tak miły w dotyku jak ten z wełny żywej, może też być bardziej podatny na gniecenie się, gdyż runo pozyskane od martwych zwierząt bywa mniej sprężyste.

Uwaga na wełnę grabarską i wtórną

Jeszcze gorszej jakości wełną jest wełna garbarska. Uzyskuje się ją ze skóry martwych zwierząt przy użyciu chemikaliów. Środki chemiczne uszkadzają wełniane włókno, które staje się kruche, popękane i łamliwe. Podobnie dzieje się z włóknem tak zwanej wełny wtórnej, uzyskanej przez przetworzenie znoszonych już wełnianych ubrań, zużytych koców, ścierek czy resztek pochodzących z produkcji wełnianych produktów. Aby pozyskać na nowo przędzę stare materiały rozrywa się na maleńkie strzępki. Mimo, iż proces recykling wełny jest bardzo ekologiczny niestety uszkadza włókno, przez co uzyskana tą metodą przędza jest gorsza jakościowo.

Woolmark – gwarancja jakości

Na pierwszy rzut oka trudno jest ocenić czy dany produkt jest wykonany z dobrej jakościowo wełny. Jeśli chcemy mieć tego pewność sprawdźmy dokładnie metkę. Gwarancją jakości będzie wzorowany motkiem wełny znak Woolmark. Znajdziemy go na metkach tylko tych produktów, które spełniają wysokie wymagania standardów jakościowych ustanowionych przez The Woolmark Company. W Polsce instytucja ta działa przy współpracę z Polską Izbą Odzieżowo-Tekstylną i jej Biurem Woolmarku. Producenci towarów z wełny mogą ubiegać się o trzy podstawowe kategorie znaków towarowych. Produkty wykonane w 100 proc. z czystej żywej wełny otrzymują znak WOOLMARK, te z mieszanki wełny zawierającej min. 50 proc. wełny, WOOLMARK BLEND, a wyprodukowane z mieszanki wełnianej min. 30 proc, max. 50 proc. wełny, WOOL BLEND.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj