sobota, 7 grudnia
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Wełna jest eko

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Co roku naszą planetę zalewają miliony ton zużytych ubrań. Jak się okazuje, te wykonane z wełny, są używane o wiele dłużej, a gdy już lądują w śmietniku podlegają w 100 proc. biodegradacji.

Zgodnie z raportem Agencji Ochrony Środowiska z 2014 r. tylko w samych Stanach Zjednoczonych co roku na wysypiska śmieci trafia blisko 10,5 miliona ton tekstyliów. Europa nie jest daleko w tyle. Co roku wyrzucanych lub spalanych jest tu aż 9,35 miliona ton odpadów włókienniczych. W Australii wyrzuca się rocznie 500 000 ton skóry i tekstyliów, czyli 23 kg na osobę. Tymczasem raport skoncentrowany na Wielkiej Brytanii, opracowany w ramach programu działań w zakresie odpadów i zasobów (WRAP), wykazał, że ponad 30 proc. odzieży UK trafia na wysypiska śmieci na etapie wycofania z eksploatacji. Ten sam raport wykazał, że wydłużył się ostatnio okres użytkowania odzieży – średnio o dwa lata. Jak podają eksperci wydłużenie użytkowanie ubrań o dodatkowe dziewięć miesięcy zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla, odpadów i wody nawet o 20-30 proc.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Wełna nie szkodzi środowisku

Wełna jest eko

Wełna jest nie tylko wysokowartościowym włóknem, ale ma również zalety w długookresowych procesach recyklingu.

Powyższe dane pokazują jedno, że produkcja odzieży i tekstyliów ma realny wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście zależność tą dostrzegło już wile firmy na całym świecie. Coraz więcej z nich decyduje się na wykorzystywanie do swoich projektów naturalnych i odnawialnych włókien. Jak się okazuje najlepsza pod tym względem jest wełna, która zakopana ulega biodegradacji uwalniając do ziemi cenne składniki odżywcze. Dodatkowo, jak wynika z ankiety sponsorowanej przez The Woolmark Company, odzież z wełny ma dłuższą żywotność niż ta wykonana z innych włókien i jest o wiele rzadziej prana. Z ankiety wynika również, że pod koniec użytkowania wełna jest częściej przekazywana innym osobom. Mimo, iż wełna może stanowić jedynie 1,3 proc. światowego zaopatrzenia na włókna, odzież z niej wykonana jest o wiele częściej przekazywana na cele charytatywne. Wełna jest nie tylko wysokowartościowym włóknem, które jest poszukiwane ze względu na jego jakość i naturalne zalety trwałości, ale ma również zalety w długookresowych procesach recyklingu. Wielu konsumentów może nie zdawać sobie sprawy, że nawet bardzo zużyte wełniane tkaniny mogą być poddane recyklingowi do innych zastosowań, takich jak koce lub warstwa retardantu w materacach.

Drugie życie wełny

Pokazując, jak przyjazne dla środowiska są ubrania z wełny, wiele firm nadaje im drugie życie. Szwedzka marka odzieży sportowej Houdini postanowiła jakiś czas temu przekształcić stare wełniane ubrania w żywność. Po zebraniu zużytej odzieży sportowej Houdini od swoich klientów, innowacyjna marka kompostowała ją zamieniając w bogatą w składniki odżywcze glebę, podkreślając w ten sposób biodegradowalne właściwości włókna. Na tak odżywionej glebie zasadzone został rośliny, które przyniosły pyszne osoce. Marka Really postawiała zaś na produkcje ław tekstylnych i akustycznego filcu tekstylnego. Oba produkty wykonane są z zużytej wełny i bawełny pochodzące z przemysłu modowego i tekstylnego, pralni przemysłowych czy gospodarstw domowych.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj