Wełna towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Była znana już starożytnym. Wzmianki na jej temat znajdziemy w najdawniejszych mitach i legendach.
To dzięki kłębkowi nici z owczej przędzy otrzymanej od Ariadny Tezeusz, po zwycięstwie nad Minotaurem, zdołał wydostać się z labiryntu, a złote runo poszukiwane przez Argonautów było symbolem nadludzkiej potęgi. O wełnie przeczytamy także w Biblii. Pierwsze rozdziały Pisma Świętego opowiadają o Ablu, który był „pasterzem owiec”. Nie wiadomo, czy hodował je dla wełny, ale jedno jest pewne, wyrabiany z niej materiał należał do najbardziej rozpowszechnionych w czasach biblijnych.
Owce i ich skarb
Najstarsze, odnalezione skrawki sukna wełnianego pochodzą z VII w. p.n.e. Został on odkryty na południu Wyżyny Anatolijskiej położonej w Azji Mniejszej. Naukowcy datują go na 2000 r. p.n.e. Jednak owce zostały udomowione o wiele wcześniej, naukowcy szacują, że już około 9000-11000r. p.n.e. Jeszcze wcześniej człowiek polował na owce dla mięsa, po oswojeniu zaczął korzystać też z ich mleka. Szybko zauważył jednak, że zwierzęta te zrzucają runo, z którego można, po odpowiedniej obróbce, utkać płótno. Okazało się więc, że zabijanie owiec tylko dla ich mięsa jest czystym marnotrawstwem, zaczęto je więc hodować dla cennej wełny. Źródła historyczne dowodzą, że już przed 10.000 rokiem p.n.e tkaniny wełniane były wykonywane przez plemiona północnej Europy. Bardzo szybko wełna zaczęła być tkana także w Mezopotamii. Początkowo obrabiano ją ręcznie, z czasem powstawały pierwsze prymitywne wrzeciona. Tworzono je za pomocą kamienia lub glinianego pierścienia zamontowanego na końcu krótkiego drewnianego drążka. Pierścień działał jak koło zamachowe i umożliwił nawinięcie rozciągniętej przędzy na wrzeciono. Ta prosta metoda obróbki wełny nadal jest wykorzystywana przez społeczności chłopskie w różnych częściach świata.
Wełna cennym towarem handlowym
Wełna szybko okazała się włóknem idealnym. Wykonane z niej tkaniny były trwałe, a co najważniejsze chroniły człowieka w każdych warunkach, zarówno przed gorącem, jak i zimnem, przed wiatrem i deszczem. Z czasem wełniane tkaniny służyły człowiekowi nie tylko do okrycia ciała, stały się również ozdobą, a nawet wyznacznikiem pozycji społecznej. W czasach greckich i rzymskich wełny z Miletu, farbowane na kolor purpurowy, uchodziły za towar luksusowy, a ich posiadanie świadczyło o bogactwie. Dość szybko wełna stała się także cennym towarem handlowym. Już w XIII wieku handel nią stał się motorem gospodarczym Niderlandów i środkowych Włoch. W Wielkiej Brytanii do 1660 r. dwie trzecie handlu zagranicznego opierało się na eksporcie tkanin wełnianych. Owce i ich wełna były tak ważną częścią gospodarki, że niektóre kraje miały okresy, w których zakazały wywozu owiec i surowej wełny. W Hiszpanii do 1786 roku obowiązywała kara śmierci za eksport owiec, a w Anglii przemyt wełny był karany odcięciem dłoni.
Australia przejmuje stery
Początkowo włókna najlepszej jakości pochodziły z Włoch, Hiszpanii i Anglii. W 1789 roku owce trafiły jednak do Australii, gdzie szybko wełna staje się jedną z ważniejszych gałęzi handlu. Dziś aż 25 proc. wełny na świecie pochodzi z Australii, a przyznawany przez australijski The Woolmark Company certyfikat jakości wełny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych znaków handlowych na świecie. Poza Australią największymi producentami wełny są obecnie Chiny oraz Stany Zjednoczone.
Syntetyk kontra wełna
Wełna przez tysiące lat była jednym z głównych materiałów do produkcji tkanin. Gdy w połowie dwudziestego wieku pojawił się syntetyk produkcja oraz cena wełny zaczęła spadać. Dziś wełna stanowi ok. 3 proc. światowego rynku tekstyliów. Rocznie na świecie produkuje się jej ok. 2 miliony ton, z czego 60 proc. przeznaczona jest na do produkcji odzieży.
Produkcja wełny w Polsce
W Polsce jeszcze w latach 80-tych XX wieku włókiennictwo było prężnie działającą gałęzią gospodarki. Cena owczej wełny była wówczas wysoka, a hodowla owiec niezwykle dochodowa. W licznych manufakturach powstawała przędza wysokiej jakości. Niestety dziś nie ma w naszym kraju ani jednej przędzalni wełny. Od 2000 roku produkcja wełny w Polsce sukcesywnie spada, tak samo ja jej cena. Według danych GUS, niewielki wzrost cen za kilogram wełny odnotowano w 2010 roku (ok. 4 zł/kg), ale już rok później ceny te spadły o połowę, do ok. 2 zł/kg.