wtorek, 11 czerwca
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Trentino – kraina gór, jezior i dobrej wełny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zimą stanowi raj dla fanów białego szaleństwa. Latem przyciąga miłośników trekkingu, kolarstwa i sportów wodnych. Trentino, bo o nim mowa, słynie także z dobrej wełny, wód termalnych i ośrodków spa, z których wiele sięga swymi tradycjami jeszcze czasów rzymskich.

Trentino to region we włoskich Dolomitach, który zachwyca przepięknymi górami i jeziorami. Zimą kusi miłośników sportów zimowych setkami kilometrów świetnie przygotowanych tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Latem jest idealnym miejscem do leniwego bądź aktywnego wypoczynku nad jeziorami u podnóża gór.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Idealne miejsce dla narciarzy

Trentino

W Val di Fassa. narciarze mają do dyspozycji ponad 200 kilometrów tras.

Trentino to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa. Znajduje się tu kilka świetnych ośrodków narciarskich. Na pierwszym miejscu należy wymienić Madonna di Campiglio nazywane „włoską królową sportów zimowych” i uznawane za najbardziej prestiżowy region Dolomitów. Ośrodek posiada ponad 100-letnią tradycję i był odwiedzany przez samego cesarza Franciszka Józefa z żoną Sissi. Madonna di Campiglio razem z sąsiednimi ośrodkami Pinzolo oraz Val di Sole (Folgarida i Marilleva), objęte wspólnym karnetem Superskirama Dolomiti, oferuje aż 380 km tras. Kolejny ośrodek o dużej renomie, San Martino di Castrozza, znajduje się w północno-wschodniej części Trentino. Głównym walorem tego regionu jest Park Narodowy Paneveggio. Przez jego teren przeprowadzono trasy dla narciarzy biegowych. Sezon narciarski trwa tu 5 miesięcy. Trasy rozpościerają się na ponad 60-kilometrowym obszarze, na wysokościach między 1404 i 2357 m.n.p.m.

Na pograniczu Południowego Tyrolu i Trentino leży natomiast Val di Fassa. Narciarze mają tu do dyspozycji ponad 200 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Najbardziej znaną jest oczywiście Sella Ronda. Kolejny ośrodek to Val di Sole czyli dolina słońca. Zajmuje się ona w zachodniej część Trentino, jego granice wytyczają jezioro Garda oraz Południowy Tyrol. Po nartach można tu skorzystać z kąpieli w centrach termalnych i odwiedzić pijalnie wód mineralnych. Warto też wspomnieć o Tre Valli, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich we włoskich Dolomitach. Moena – Alpe Lusia, Passo San Pellegrino oraz Falcade to trzy wspaniałe ośrodki narciarskie, wchodzące w skład tego regionu. Zaletami doliny są świetnie przygotowane trasy, nowoczesna sieć wyciągów i piękne krajobrazy.

Nie tylko narty

Hodowla owiec i przemysł włókienniczy

W Trentino znajdują się malownicze trasy piesze i gęsta, różnorodna sieć szlaków turystycznych.

Trentino przyciąga jednak turystów nie tylko zimą. Latem wizyta w tym regionie to idealna propozycja dla miłośników ciekawych wypraw trekkingowych. Znajdują się tu bowiem malownicze trasy piesze, a gęsta, różnorodna sieć szlaków pozwala dostosować stopień trudności wędrówki do możliwości piechurów o lepszej lub gorszej kondycji. Idealnymi miejscami wypadowymi na górskie wędrówki są Campitello di Fassa oraz Pozza di Fassa. Dużą popularnością cieszy się również miejscowość Ziano di Fiemme, z której można urządzać ciekawe wyprawy w rejon Val di Fiemme.

Trentino jest też idealnym miejscem dla tych, których fascynuje turystyka rowerowa. Ciekawe trasy w rejonie jeziora Garda oraz niezwykłe bogactwo szlaków rowerowych prowadzących przez górskie doliny sprawiają, że włoskie Dolomity są istnym rajem dla rowerzystów. Zróżnicowanie terenu sprawia, że nawet osoby zaczynające przygodę z tym sportem znajdą tu dla siebie atrakcyjne propozycje wycieczek.

W krainie niezwykłych jezior

Hodowla owiec i przemysł włókienniczy

Będąc w Trentino warto odwiedzić także Molveno – jezioro usytuowane wśród majestatycznych szczytów Dolomitów.

Trentino to także kraina górskich jezior – na terenie całej prowincji jest ich ponad 300. Najbardziej znanym wśród turystów jest Garda. W lecie jezioro tętni życiem – na wodzie roi się od żeglarzy oraz miłośników windsurfingu. Niedaleko od Gardy znajduje się, słynące z odkryć archeologicznych z epoki neolitu i brązu, jezioro Ledro. Natomiast w dolinie Valsugana położone są Caldonazzo i Levico. Wakacje nad ich brzegiem polecane są szczególnie osobą pragnącym wypoczynku w otoczeniu lasów, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. O wyjątkowości tych miejsc świadczy choćby fakt, że obydwa – w uznaniu za czystość wód i plaż – nagrodzone zostały przez fundację działającą na rzecz ochrony środowiska symbolem „Błękitnej flagi”.

Będąc w Trentino warto odwiedzić także Molveno – jezioro usytuowane wśród majestatycznych szczytów Dolomitów, które już po raz kolejny uznane zostało za “Najpiękniejsze jezioro we Włoszech”. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest przez Włoskie Stowarzyszenie Ekologów oraz Włoski Klub Turystyczny. Co więcej, już siódmy rok z rzędu, Molveno wyróżnione zostało symbolem Pomarańczowej Flagi. Wspomnianą nagrodą mogą pochwalić się wyłącznie akweny z krystalicznie czystą wodą, pięknymi plażami i wysokiej jakości infrastrukturą turystyczną.

Hodowla owiec i przemysł włókienniczy

Włoscy hodowcy uprzywilejowują dziś głównie rasy dobrze nadających się do produkcji mleka, a nie te które dają wysokiej jakości wełnę.

Widniejący na metce napis „Made in Italy” niezmiennie świadczy o wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. To właśnie z Włoskiego Trentino pochodzą jedne z bardziej ekskluzywnych firm zajmujących się produkcją wełnianej odzieży, takie jak m.in. założona ponad 180 lat temu marka Marzotto. Firma oferuje luksusową odzież z wełny, specjalizująca się także w produkcji ekskluzywnych tkanin. Rocznie sprzedaje ich ponad 29,5 tys. kilometrów.

Jednak mimo bardzo dobrze rozwiniętego w Trentino przemysłu włókienniczego, który w dużej części opiera się na wełnie, hodowla owiec zarówno w tym regionie, jak i w całym kraju, w celu pozyskania cennego runa praktycznie zanika. Włoscy hodowcy uprzywilejowują dziś głównie rasy dobrze nadających się do produkcji mleka, a nie te które dają wysokiej jakości wełnę.

Dolina krystalicznej wody

Hodowla owiec i przemysł włókienniczy

Woda uzdrowiskowa w Pejo jest znana i ceniona już od 1600 roku.

Kolejną atrakcją regionu są termy w Pejo. Znajdują się one na terenie Parku Naturalnego Stelvio, na wysokości 1400 m.n.p.m. Woda uzdrowiskowa w Pejo jest znana i ceniona już od 1600 roku. Z gór i lodowców wypływają trzy rodzaje cennej wody mineralnej wykorzystywane do celów uzdrowiskowych. Każda z wód ma inny skład soli, jonów i naturalnego gazu, od których zależą jej efekty zdrowotne. Fonte Alpina, bardzo lekka woda oligomineralna, pita regularnie pomaga oczyścić organizm, w szczególności z kwasu moczowego oraz drogi moczowe z kamieni i piasku. Antica Fonte, średnio-zmineralizowana woda, żelazisto-węglowa sprzyja łagodzeniu kwasów trawiennych i regulacji ruchu jelit. Kąpiele w niej mają silne działanie przeciwzapalne. Nuova Fonte, woda mineralna wodorowęglanowa, wapniowo-magnezowa, żelazista, naturalnie musująca, poprawia krążenie, obieg limfy i mikro-krążenie.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj