poniedziałek, 17 czerwca
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Koce z wełny z Alpaki – Czy warto zainwestować w taki koc

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alpaka to zwierzę, żyjące na terytorium Ameryki Południowej, w Andach. Żadne z tych zwierząt nie żyje dziko, ponieważ wszystkie zostały udomowione i hoduje się je na całym świecie. Z alpak pozyskiwane jest wysokiej jakości włókno, ale zwierzęta te hodowane są również dla mięsa. Największe hodowle alpak, poza rodzimym kontynentem, znajdują się w Australii.

Wełna z alpaki – właściwości

Wełna z alpaki jest najcieńszym i zarazem najdelikatniejszym włóknem, a co za tym idzie – najbardziej miękkim. Alpaki zdołały się przystosować do życia w trudnych warunkach wysokogórskich, gdzie występują wahania temperatury od -20 stopni Celsjusza w nocy do +20 w ciągu dnia. Ze względu na pochodzenie tych zwierząt, wełna z nich pozyskiwana w wyjątkowy sposób chroni zarówno przed zimnem, jak i przed przegrzaniem. Wełna z alpaki jest surowcem niezwykle pożądanym, na co wpływają jej poniższe właściwości:

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
  • hipoalergiczność,
  • jest cieplejsza i trwalsza od wełny owczej,
  • miękkość,
  • przewiewność,
  • nie pochłania zapachów,
  • chroni przed wilgocią,
  • miła dla skóry i nie podrażnia,
  • posiada właściwości antybakteryjne.

Wełna z alpaki – cena

Wełna z Alpaki

Niewielka skala produkcji wełny z Alpaki w porównaniu do wełny owczej powoduje, że jest to produkt premium.

Wełna z alpaki to produkt rzadki, a przez to uznawany za luksusowy. Alpaki są strzyżone raz w roku, co pozwala uzyskać masę runa 1,5-5 kg. W sprzedaży wełna z alpaki osiąga bardzo wysokie ceny, ponieważ zaliczana jest do włókien specjalnych. Spowodowane jest to niewielką skalą produkcji tego surowca w porównaniu do wełny owczej. Roczna produkcja wełny z alpaki na świecie sięga 6 tysięcy ton. Surowe włókno alpaki kosztuje około 80 zł/kg, ale jego cena w skupie uzależniona jest od grubości.

Koc z wełny alpaki

Wełna z alpaki doskonale sprawdza się do produkcji koców oraz pledów. Materiał, utkany z tej wełny, jest niezwykle gładki i lekki. Jej przewiewność sprawia, że koc z wełny alpaki to doskonałe okrycie zimą, ale także latem. Z wełny alpaki powstają najwyższej jakości produkty o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Z uwagi na fakt, że futro alpaki występuje w 22 kolorach – od białego, poprzez beże i brązy, aż do koloru czarnego – wełna z nich pozyskiwana dostępna jest najczęściej w naturalnych barwach. Oczywiście możliwe jest jej delikatne zabarwienie, ale w porównaniu z wełną owczą jest to czynność skomplikowana i niełatwa do wykonania. Koce z wełny alpaki są delikatne, puszyste i niebywale miękkie. Idealnie wkomponują się we wnętrze każdego salonu i sypialni. Koc z wełny alpaki to wyrób wytrzymały i sprężysty, ze względu na niezwykłą rozciągliwość tego włókna.

Koc z Alpaki – zastosowanie

Lama. Wełna i jej rodzaje.

Termiczne właściwości Alpaka zawdzięcza maleńkim kieszonkom powietrznym, umieszczonym na całej długości włosa. Na zdjęciu Lama Alpaka.

Koc z alpaki to produkt, który naprawdę jest warty zakupu. Wyroby te są zazwyczaj cienkie, ale pomimo tego doskonale radzą sobie z zimnem. Dzięki swojej miękkości i delikatności, pozwalają utrzymać stałą temperaturę ciała, a dodatkowo się zrelaksować. Okrycie kocem z wełny alpaki wspomaga również krążenie krwi. Wełniane koce, w tym te, wyprodukowane z wełny alpaki, przyspieszają proces rozprowadzania ciepła, rozluźniają mięśnie i łagodzą bóle kostno-stawowe. Polecane są szczególnie dla alergików, ponieważ wełna z alpaki nie zawiera lanoliny i dzięki temu jest hipoalergiczna. Ponadto wyroby wełniane z alpak sprawdzają się również u dzieci i niemowląt, nie powodując podrażnień czy swędzenia skóry. Podobnie, jak i inne tego typu produkty, koc z wełny alpaki może posłużyć jako narzuta na łóżko.

Jak prać koce z alpaki?

Jak powszechnie wiadomo, wyroby wełniane muszą być traktowane w szczególny sposób. Aby koc z alpaki zachował swoją trwałość na lata, nie odkształcał się, nie rozciągał i nie kurczył, należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, umieszczonych na metce koca. W przypadku koców z wełny alpaki zalecane jest wyłącznie pranie ręczne, w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę fakt, że wełna z alpaki ma tendencję do filcowania, nie warto do prania takiego koca stosować płynów z lanoliną. Przestrzeganie tych wszystkich wytycznych sprawi, że koc z wełny alpaki zachowa się w idealnym stanie przez lata.

Koc z alpaki – dlaczego warto w niego zainwestować?

Przede wszystkim dlatego, że wełna z alpaki to produkt z górnej półki. Runo alpaki, z uwagi na swoje liczne dobroczynne właściwości, jest bardzo pożądane, ale bez wątpienia warte swojej ceny. Wyroby wełniane z alpaki, w tym również koce, nie dość, że są bardziej miękkie, to jeszcze trwalsze i odporniejsze na rozciągnie, niż wyroby z wełny owczej. Koce z alpaki są uniwersalne – znajdą swoje zastosowanie o każdej porze roku, izolując ciało od temperatury na zewnątrz.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj