piątek, 20 września
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Kaszmir – sztuka prania i pielęgnacji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ubrania z kaszmiru to synonim elegancji i luksusu. Nie są może najtańsze, ale watro w nie zainwestować. Jeśli będziemy o nie właściwie dbać posłużą nam przez lata.

„Nie ma żadnego innego materiału, który byłby tak kobiecy, tak ekskluzywny, tak miękki i jednocześnie tak lekki – tak o kaszmirze mówi Iris von Arnim, niemiecka projektantka i ikona mody. – Mało kto wie, że kaszmir jest niezwykle łatwy w pielęgnacji, a właściwie pielęgnowany staje się coraz lepszy i coraz piękniejszy” – dodaje. Jak zatem dbać o tę szlachetną tkaninę, tak by cieszyć się nią przez wiele lat? Oto kilka prostych zasad.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Wietrzenie

Po pierwsze wietrzenie. Kaszmir utrzymuje swoje wspaniałe właściwości m.in. dzięki przewietrzaniu. Dlatego warto nie nosić ubrań z kaszmiru kilka dni pod rząd. Jeśli chcemy właściwie zadać o swoją kaszmirową odzież najlepiej nosić ją przynajmniej co drugi dzień, tak aby pozwolić jej w międzyczasie „odpocząć” i przewietrzyć się.

Pranie

Kaszmir

Niezależnie od tego, jak byśmy dbali o kaszmir nadejdzie w końcu dzień kiedy będzie trzeba nasz ulubiony sweter czy szal wyprać.

Oczywiście wietrzenie nie wystarczy. Niezależnie od tego, jak byśmy dbali o kaszmir nadejdzie w końcu dzień kiedy będzie trzeba nasz ulubiony sweter czy szal wyprać. Możemy to zrobić ręcznie lub w pralce. Przed praniem pamiętajmy, aby przewrócić odzież na lewą stronę. Jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce nie zapomnijmy o wyborze programu do prania wełny. Musimy też ustawić odpowiednią temperaturę. Dla kaszmir nie powinna być ona wyższa niż 20 stop. C. Jeśli wypierzemy odzież w zbyt ciepłej wodzie może się zbiec i sfilcować. Pamiętajmy także o specjalnym proszku do prania wełny. Pod koniec prania kaszmir należy wirować na niskich obrotach, tak aby nie wyciągać z pralki zbyt mokrej i ciężkiej tkaniny i móc ją szybciej wysuszyć. Jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne pamiętajmy, aby odzieży z kaszmiru nie wyżymać ręcznie, lepiej odwirować ją w pralce automatycznej z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę.

Suszenie

Po wypraniu i odwirowaniu odzież z kaszmiru najlepiej rozłożyć na ręczniku i nadać jej właściwy kształt. Następnie ręcznik trzeba zwinąć, aby wchłonął resztki wody. Po takim zabiegu odzież możemy pozostawić do wyschnięcia na stojącej suszarce, nie zapomnijmy jednak podłożyć pod nią grubego ręcznika. Pamiętajmy także, aby nigdy nie wieszać mokrych ubrań z kaszmiru na wieszakach, gdyż mogą one wówczas stracić swój kształt. Nie wystawiajmy ich także bezpośrednio na słońce, gdy to zrobimy tkanina może się skurczyć i stracić swoją miękkość i delikatność. Uwaga, kaszmir możemy też osuszyć w suszarce. Pamiętajmy jednak, aby wybrać krótki, maksymalnie 15-minutowy program, z zimnym powietrzem.

Usuwanie zmechaceń

Pielęgnacja Kaszmiru

Nawet wysokiej jakości kaszmir podlega pillingowi czyli mechaceniu.

Nawet wysokiej jakości kaszmir podlega pillingowi czyli mechaceniu. Małe kuleczki powstają na tkaninie w wyniku tarcia luźnych włókien. Najczęściej zauważymy je na przedramionach, mankietach lub w miejscu gdzie o ubranie ociera się torebka. Jeśli nasza odzież jest wykonana z gładkiej tkaniny nieproszonych gości możemy usunąć za pomocą zwykłej golarki do ubrań. Niestety w przypadku wzorów warkoczowych i żeberkowych musimy sięgnąć po specjalny grzebień do kaszmiru. Na szczęście z czasem zjawisko pillingu będzie coraz mniejsze, ponieważ luźne włókna będą zanikać.

Przechowywanie

Ważne jest także właściwe przechowywanie kaszmirowych ubrań. Jeśli chcemy ja schować na dłużej w szafie, gdzie np. będą czekać na kolejną zimę, powinny być one wyprane i całkowicie suche. Aby uniknąć tarcia, warto owinąć ubranie w delikatny papier i położyć w pozycji leżącej. Umieśćmy też w szafir woreczki z lawendą czy drewnem sandałowym, których zapach ochroni naszą kaszmirową odzież przed molami.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj