piątek, 19 kwietnia
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Jak pozbyć się plam z wełnianych ubrań?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Żywa wełna to bardzo delikatne włókno, wymagające specjalnej pielęgnacji. Dlatego usuwając plamy z wełnianej odzieży musimy zachować szczególną ostrożność.

Gotowe środki do usuwania plam, które bez większych problemów możemy kupić w każdym sklepie, zazwyczaj nie nadają się do odplamiania ubrań z wełny. Większość z nich zwiera bowiem rozpuszczalniki na bazie benzyny, terpentyny czy alkoholu, które mogą zniszczyć wełniane włókna. Żywą wełnę możemy bezpiecznie czyści wyłącznie w delikatnych detergentach, najlepiej tych przeznaczonych specjalnie do prania ubrań z wełny. Przy odplamianiu sprawdzić się może także delikatny szampon do włosów (najlepiej ten dla dzieci), dobrej jakości płynem do mycia naczyń oraz kilka prostych domowych sposobów.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Kilka ważnych zasad

Musimy pamiętać, że wełny nie należy moczyć, plamy można jedynie spłukiwać zimną wodą. Zabrudzonych miejsc nie należy także mocno trzeć. Przed odplamianiem, zaplamione miejsce trzeba najpierw wstępnie oczyścić ostrożnie zdejmując z plamy warstwę brudu tępą stroną noża lub przykładając do niej suchą, bawełnianą ścierkę. Następnie w plamę wcieramy delikatnie płyn do czyszczenia, po czym ubranie możemy wyprać.

Plamy z coli, kawy, herbaty i wina

Jeśli na nasz ulubiony wełniany sweter lub koc wyleje się coca-coli wystarczy spłukać ją z wełny chłodną gazowana wodą mineralną, a następnie wyprać. Stare plamy po coli warto przed praniem zmoczyć, ale tylko na 15 minut, w delikatnym płynnym detergencie przeznaczonym do prania wełny. Jeśli na wełnianą odzież wyleje się herbatą, przed praniem plamę należy wypłukać w chłodnej wodzie. Uporczywe plamy z herbaty warto przed praniem sprać mydłem galasowym. Jeśli mamy do czynienia z plamą po kawie, należy ją oklepać gazą zmoczoną w wodzie z amoniakalnej. Stare, zaschłe plamy po kawie na materiale z wełny rozpuści zaś gliceryna podgrzana do temperatury 35°C. Jeśli mamy do czynienia z plamami po czerwonym winie, powinniśmy przed praniem skropić je sokiem z cytryny lub octem.

Jak wywabić plamę z krwi?

Używając soli musimy pamiętać, że nie wolno zostawiać jej na odzieży zbyt długo, gdyż może to utrwalić plamę.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że plamy z krwi usuwamy wyłącznie zimną wodą, ciepła woda jedynie je utrwali. Palmę z krwi przed praniem warto posypać białą mąką pszenną lub solą. Gdy mąka lub sól wchłoną krew należy je strzepać, a następnie spłukać zimną wodą i wyprać. Jeśli będziemy używać soli musimy pamiętać, że nie wolno zostawiać jej na odzieży zbyt długo, gdyż może to utrwalić plamę.

Palmy po owocach, warzywach i słodyczach

Plamy po warzywach, owocach oraz sokach z warzyw i owoców, podobnie jak w przypadku plam z wina, należy skopić sokiem z cytryny lub ocetm spirytusowy, wypłukać w zimnej wodzie, a następnie wyprać. Jeśli wełniana odzież ubrudzi się czekoladą, powinniśmy w pierwszej kolejności zebrać jej resztki z ubrania, a następnie sprać plamę delikatnym detergentem i letnia wodą. W plamę po czekoladzie można także wetrzeć glicerynę, odczekać kwadrans, a następnie glicerynę z czekolada spłukać czystą letnią wodą, po czym odzież wyprać.

Uporczywe palmy z tłuszczu

Przy usuwaniu tłustych plam przyda się mąka ziemniaczana. Świeży tłuszcz należy zebrać ostrożnie z materiału, a pozostałą plamę posypać mąką. Po kilku godzinach, gdy już mąka wchłonie cały tłuszcz należy ją strzepnąć, a materiał lekko wyszczotkować delikatną szczotką, po czym wyprać. Stare plamy z tłuszczu przed praniem warto zwilżyć mydłem galasowym w płynie lub płynem do mycia naczyń.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj