niedziela, 21 kwietnia
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Jak powstaje wełniany materiał?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wełniane runo zanim w postaci swetra czy płaszcza znajdzie się w naszej garderobie musi przebyć długą drogę. Zobacz jakie są etapy powstawania wełnianej tkaniny.

Po pierwsze czyszczenie

Wełna, która została pozyskana od owiec, zawiera tłuszcz, którego podstawą jest lanolina, oraz wiele innych zanieczyszczeń, w tym kurz czy piasek. Szacuje się, że ilość zanieczyszczeń obecnych w tzw. tłustej wełnie może wynosi nawet 40 proc. całkowitej masy włókniny. Dlatego pierwszym zabiegiem jakim poddawane jest runo jest jego czyszczenie, zwane praniem wełny surowej. W trakcie tego procesu wełna trafia do specjalnej maszyny, która oczyszcza ją z zabrudzeń. Następnie wyprane włókno jest suszone.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Przygotowanie do przędzenia

Przed pędzeniem na oczyszczoną, luźną jeszcze wełnę jest nakładany specjalny syntetyczny smar, którego zadaniem jest zmniejszenie tarcia między włóknami, a metolowymi częściami maszyny do przędzenia. Zazwyczaj przed procesem gręplowania i przędzenia wełny jest też barwiona.

Przędzenie

W przemyśle wełnianym stosowane są dwa rodzaje przędzenia: przędzenie pierścieniowe, które wykorzystuje się w produkcji przędz czesanych, oraz przędzenie mułów, które jest unikalne dla przędzalni wełnianych. Zwykle mieszanki z grubej wełny poddawane są przędzeniu pierścieniowemu, podczas gdy drobniejsze mieszanki przędzone są na mule. Przed przędzeniem wełna formowana jest w tzw. taśmy, równoległych, równomiernie ułożonych włókien, o szerokości kilku cm i długości kilkuset metrów. Proces przędzenia polega zaś na rozciąganiu tasiemki włókien i nadaniu jej właściwego skrętu, a następnie nawinięciu ich na przędzę.

Tkanie

Kolejnym procesem jest tkanie przygotowanej wcześniej wełny. Na krośnie formowana jest tkanina przez przeplatanie przędz pod odpowiednim kontem. Do produkcji tkanin wykonanych z wełny wykorzystuje się różne rodzaje krosien, z wyjątkiem dysz wodnych.

Jak powstaje wełniany materiał?

Na koniec gotowa tkanina jest dokładnie sprawdzana.

Końcowa obróbka

Na koniec gotowa tkanina jest dokładnie sprawdzana. Usuwa się z niej smary, które zostały wcześniej zastosowane w produkcji, aby ułatwić przetwarzanie. Następnie tkanina przechodzi kontrolowane pranie. Proces ten ma za zadanie skonsolidowanie struktury materiału. W niektórych przypadkach tkanina zabezpieczana jest także specjalnymi środkami przeciwdeszczowymi. Teraz pozostaje już tylko odpowiednie skrojenie wełnianego materiału i wykonanie z niego końcowego produktu.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj