Wełniany koc to świetna inwestycja, jest on zdrowy dla naszego ciała i niezwykle ciepły. Niestety podczas niewłaściwej pielęgnacji może się zniszczyć, skurczyć lub rozciągnąć. Zobacz jak właściwie go wyczyścić.
Niedużych rozmiarów koc możemy bez obaw odświeżyć w pralce. Sprawdźmy jednak wcześniej czy na taką pielęgnację pozwala producent. Informację na ten temat znajdziemy na metce. Żeby koc nie tłukł się w bębnie pralki, najlepiej złożyć go w kostkę lub harmonijkę. Wełna nie lubi wysokich temperatur, więc do prania wybierzmy program, który pierze w maksymalni 40 stopniach i jest przeznaczony do prania wełny lub tkanin delikatnych. Do prania należy użyć detergentu do wełny. Zwykłe proszki mogą zawierać substancje, które zniszczą wełniane włókna. Unikajmy także wybielaczy i odplamiaczy. Podczas pracy pralki najbezpieczniej wyłączyć opcję wirowania. Po zakończeniu prania koc należy ostrożnie wyciągnąć z pralki i delikatnie odsączyć z niego nadmiar wody. Wełny nie wolno wyżymać.
Jeśli obawiamy się czyszczenia w pralce, możemy nasz koce wyprać ręcznie. Do prania użyjmy letniej wody i przed umieszczeniem w niej koca dokładnie wymieszajmy ją z płynem do prania. Następnie włóżmy koc do wody i pierzmy go delikatnie uciskając. Pamiętajmy o tym, że wełny nie należy długo moczyć, pranie powinno trwać nie więcej niż 10 minut. Na koniec wypłuczmy koc w letniej wodzie. Zróbmy to bardzo dokładnie, pozostawienie detergentu na wełnie może doprowadzić do uszkodzenia włókien. Następnie delikatnie uciskajmy koc, aby usunąć z niego nadmiar wody. Podczas suszenia koc powinien leżeć na płaskiej powierzchni. Nie wystawiamy go bezpośrednio na słońce ani nie wieszajmy na kaloryferze, pozwólmy aby wysechł w temperaturze pokojowej. Aby przyspieszyć proces suszenia pranie zaplanujmy na ciepły letni dzień.