środa, 24 kwietnia
Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Jak dbać o dywan z wełny?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wełniany dywan to świetna inwestycja. Dobrze pielęgnowany będziemy nam służył przez długie lata. Zobacz jak o niego właściwie dbać.

Od niepamiętnych czasów wełniane dywany były symbolem bogactwa i luksusu. Są one nie tylko eleganckie i stylowe, ale co ważniasze izolują także świetnie przed zimnem, a do tego są niezwykle trwałe. Aby jednak cieszyć się tymi wyjątkowymi właściwościami przez długi czas musimy wiedzieć jak odpowiednio dbać o dywan. Jak się okazuje nie jest to w cale trudne ani skomplikowane.

Reklama
Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru

Przede wszystkim odkurzanie

Systematyczne odkurzanie to podstawa w przypadku pielęgnacji dywanów z wełny. Ta prosta, wręcz banalna czynność jest tak naprawdę najłatwiejszym sposobem dbania o czystość. Częste odkurzanie jest niezwykle ważne przede wszystkim w pierwszych miesiącach użytkowania nowego dywanu, kiedy mamy do czynienia z okresem tzw. pylenia czy też linienia (jest to proces naturalny i nie powoduje pogorszenia jakości dywanu). Jednak także w późniejszym okresie regularne usuwanie kurzu, włosów czy piasku pozwala w prosty sposób uniknąć poważniejszych zabrudzeń. Warto zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do czyszczenia wełny, która posiada szczotkę o regulowanej długości włosia. Podczas odkurzania należy zaś pamiętać, aby nie przyciskać szczotki zbyt mocno do dywanu, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić runo.

Trzepanie ciągle w modzie

Warto też pamiętać o starej metodzie czyszczenia dywanów, jaką stosowały nasze babcie, czyli o wietrzeniu i trzepaniu. Taki zabieg pozwoli pozbyć się z dywanu większej ilości kurzu i zabrudzeń niż odkurzanie i skutecznie odświeży dywan.

Usuwanie plam

Jak dbać o dywan z wełny?

Należy pamiętać, aby plamy na dywanach czyścić od krawędzi do ich środka, a po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce dokładnie wypłukać wodą.

Jeśli na dywanie pojawią się plamy lub inne intensywne zabrudzenia należy je usunąć jak naszybciej. Świeże palmy są o wiele łatwiejsze do wyczyszczenia. Pamiętajmy jednak, aby przy odplamianiu używać środków przeznaczone do czyszczenia dywanów z wełny. Warto też przed zastosowaniem przetestowawszy detergent w mało widocznym miejscu, tak by sprawdzić czy nie zniszczy on włókien lub nie spowodują odbarwień. Plamy z płynów należy najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem lub szmatką. Nie wolno ich jednak trzeć. Tarcie powiększy tylko zabrudzenie i dodatkowo może zniekształcić włókno. Warto także pamiętać, aby plamy czyścić od krawędzi do ich środka, a po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce dokładnie wypłukać wodą.

Czyszczenie na mokro

Wełniane dywany możemy także prać. Czyszczenie na mokro jest jedynym sposobem na usunięcie trwałych zabrudzeń, przyspiesza także proces linienia dywanu. Piorąc dywan pamiętajmy, aby tak jak przy odplamianiu, używać detergentów przeznaczonych do wełny i wyłącznie letniej wody, gorąca mogłaby uszkodzić włókna. Jeśli chcemy wyprać dywan samodzielnie w domu najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem będzie użycie do tego odkurzacza piorącego, który natryskuje, a następnie odsysa wodę. Mamy wówczas pewność, że dywan zbytnio nie przemoknie. Przed czyszczeniem należy dokładnie odkurzyć dywan, a po praniu suszyć w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Czyszczenie na mokro można także zlecić wyspecjalizowanej firmie, która będzie dysponowała odpowiednimi środkami czyszczącymi i sprzętem.

Reklama
www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj